مهندسی عمران-خبرهای عمران
.مهندسی عمران مهندسی عمران مهندسی عمران.مهندسین عمران.دانلود مقالات عمران.عمران عمران.خبرهایی در مورد عمران ومعماری.مجلات عمران ومعماری.مهندسی عمران.تازه های عمران.مهندسی عمران در ایران.ایران وعمران.مهندس.مقاله.خبرهای عمران.خبر عمران.عمرانی.عمرانیان.مهندسی عمران.مهندسی عمران.مهندسی عمران.مهندسی عمران.mohandesi omran.omran.civih.30vil.eng omran
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: M.FATHI - یکشنبه ۳ مهر ۱۳٩٠
کامپوزیت ها :
آشناترین مثال برای کامپوزیت، دیوار کاه گلی است. در گذشته بشر کاه و گل را با هم ترکیب کرد و ماده ای ساخت که از لحاظ خواص فیزیکی با هر دو آنها متفاوت بود. این ترکیب، ترکیبی است فیزیکی و این مواد با هم آلیاژ نشده اند بلکه در کنار هم قرار گرفته اند. بشر اولیه به این ماده دسترسی پیدا کرد؛ چیزی که امروز آن را به نام کامپوزیت یا مواد مهندسی شده می شناسیم و در واقع، ترکیبی است از مواد مختلف در سه زیر شاخه پایه پلیمر،‌ پایه سرامیک و پایه فلزی..
این مواد به صورت لوازم بهداشتی داخل ساختمان مثل وان، دستشویی، در و پنجره و ... برای جلوگیری از انتقال حرارت کار گذاشته می شوند. مواد کامپوزیت ترک نمی خورند و در مقابل ضربه و خوردگی و خمش مقاومند.
در حالت دیگر این مواد در سازه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند؛ بطوریکه می توان از آنها به جای تیرآهن یا میلگرد داخل بتن استفاده کرد مواد کامپوزیتی بطور اخص در ساخت پلها و پل های عابر پیاده بکار می روند
تاکنون در آمریکا در حدود 130 هزار پل تمام کامپوزیتی و یا تقویت شده توسط کامپوزیت ساخته شده است.

میلگردهای و پروفیل های کامپوزیتی(FRP) :
بزرگترین سهم بازار مصرف کامپوزیت در اختیار صنعت ساختمان بویژه احداث بناهای ساحلی و یا سازه‌های مستقر شده در شرایط اقلیمی خورنده است.

مزایای استفاده از پروفیل های کامپوزیتی :
- دلیل عمده استفاده از پروفیل های FRP در داخل بتن، جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاش می باشد.
- استفاده از پروفیل های FRPبه جای نمونه های فلزی که سبب کاهش وزن بنن نیزخواهد شد .
- دلیل بالا بودن عمر کامپوزیت ها، خواص غیر کشسان آنهاست. در حالی که مواد فلزی حالت کشسان داشته و انرژی جذب شده را میرا می نمایند.
- مواد کامپوزیتی در برابر ارتعاشات زلزله عملکرد بهتری خواهند داشت و بهترین گزینه جهت مقاومت سازه در برابر لرزه خواهند بود.
- بکارگیری پروفیل های FPRبه جای فلزی، بطور قابل ملاحظه ای از زیانهای ناشی از بروز خوردگی جلوگیری می کند.

بتــن الیافی :
بتن الیافی در حقیقت نوعی کامپوزیت است که با بکارگیری الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق العاده افزایش می یابد. این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم می آورد. بتن الیافی از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی ازهم پاشیده نمی شود. شاهد تاریخی این فن آوری، کاربرد کاه گل در بناهای ساختمان است. در واقع بتن الیافی نوع پیشرفته این تکنولوژی می باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه، و سیمان جانشین گل بکار رفته در کاهگل شده است.

پلی استون :
پلی استون را می توان سنگی پلیمری، بر شمرد که ضمن داشتن همه قابلیت های سنگ می تواند در قطعات بسیار بزرگ و با میزان انعطاف و خمیدگی مورد نظر و دلخواه تولید شود. این ماده به سختی سنگ است و به زیبایی آن، اما با این تفاوت که سنگی است در 41رنگ متنوع!
پلی استون خصوصیات قابل توجهی، به خصوص برای استفاده در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها دارد .
می‌توان قطعات کوچک پلی استون را در کنار هم قرار داد و چنان به هم چسباند که هیچ درزی نداشته باشد و حتی تا کیلومترها کاملا یکپارچه شود؛ هر نوع انعطاف و پیچ و خمی را مثل پلاستیک به کمک پلی استون می توان ایجاد کرد. پلی استون لااقل 15سال عمر مفید دارد و پس از این مدت نیز تغییر رنگش در اثر تماس با مواد غذایی رنگی یا خراشیدگی ها و خردگی ها و ترک های احتمالی اش با یک سمباده ساده از بین می رود و دوباره به شکل اول برمی گردد وقابل ترمیم است. می توان از بازمانده های آن برای کاربری دیگری بهره گرفت! کاملا آنتی‌باکتریال است، ، به سادگی تمیز می‌شود. در مقابل لکه و جرم نیز مقاوم است و وزن چندانی ندارد، به علت آنتی‌باکتریال بودن از پلی استون ، در ساخت وان حمام، روشویی، توالت، پوشش سطوح مختلفی چون میز، کابینت آشپزخانه ورستوران‌ها ... استفاده می‌شود.

آسفالت الیافی :
الیاف با پیچش در میان مصالح سنگی و تثبیت جایگاه سنگدانه ها در ساختمان داخلی آسفالت، محصول یکنواختی را تولید می کند که علاوه بر افزایش مقاومت فشاری و کشش حاصل از آن در سازه آسفالتی، باعث ارتقاء چسبندگی مصالح به یکدیگر هم می شود.
از دیگر مزایای آسفالت با استفاده از الیاف نساجی، کاهش ترک های انقباضی و انعکاسی روسازی، افزایش مقاومت در برابر خستگی، بهبود چسبندگی و بهبود تراکم می باشد ونیز با استفاده از این آسفالت، امکان ایجاد هدایت الکتریکی در سازه های آسفالتی، کاهش مصرف قیر و کاهش ضخامت روسازی و معرفی بازار جدیدی برای خرید ضایعات الیافی ایجاد می شود.
مهم ترین کاربردهای این آسفالت درباندهای پرواز فرودگاه ها، محوطه های پارکینگ، روکش اسکله های بنادر و محل های عبور بارهای سنگین است. هزینه تولید آن در هریک تن، تنها 50 هزار ریال می باشد .
استفاده از نوعی متریال در ساختمان که توانایی نورافشانی دارد :
ساختمانی که در ژاپن در حال ساخته شدن هست که در این ساختمان از نور طبیعی برای روشن کردن داخل ساختمان استفاده میشه حتی در شب !
دو شرکت ژاپنی متریال شفافی رو برای ساختمان درست کرده اند که در طول روز نور رو جذب میکند و از آن برای روشن کردن داخل ساختمان در زمانی که خورشید نیست استفاده میکند
دیوارها ی قسمت های ساختمان به نظر شفاف هستند ولی در واقع شامل لایه بسیار نازکی از پنل های خورشیدی هستندکه نور سفید متمایل به آبی رو در شب پخش میکند
دیوارهای می توانند هفت درصد انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند و در حدود 4 ساعت و نیم در شب ساختمان رو روشن نگه دارند.

شیشه «های تک» :
قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت کدر، توسط یک کلید را دارد.
می توان از این شیشه برای پنجره خانه ( در حالت نیاز به ایجاد عدم دید)، برای جلو فروشگاه ها در شب و همچنین حمام استفاده کرد.
یک شرکت فرانسوی به نام «سنت گابین» شیشه هوشمندی به نام « پریولایت» تولید می کند که قابلیت تغییر از یک شیشه روشن و معمولی به حالت ابری و تیره را دارد. این ویژگی توسط یک جریان الکتریکی روی فیلم کریستال مایع در بین دو جداره شیشه اتفاق می افتد. دو سطح فیلم توسط یک پوشش هادی جریان الکتریکی و در عین حال شفاف، پوشیده شده است. زمانیکه کلید روشن است کریستال ها طوری قرار گرفته اند که نور را در تمام جهات عبور می دهند، با خاموش کردن کلید کریستال ها تغییر جهت می دهند و از عبور نور جلوگیری می کنند.این تغییر حالت به دفعات می تواند تکرار شود.

دیوارهای شیشه ای دو جداره :
دیوارهای حائل دوجداره نسل جدیدی از سیستم های گرماساز، تهویه هوا و سرماساز است که سیستم تعدیل کننده دما را که تا پیش از این در بخش مرکزی درونی خانه نصب می شد امروزه به پیرامون خانه انتقال داده است
سازندگان این دیوارها متخصصانی از کشور آلمان بوده اند که هدف اصلی آنها حفاظت از محیط زیست بوده است. در این دیوارها برای کنترل نور خورشید یک ورقه آلمینیومی سوراخدار با عرض 30 سانتی متر در فضای بین دو لایه شیشه ای دیوار قرار داده می شود. سوراخ های این ورقه آلمینیومی برای این است که بدون نیاز به نور زیاد و همچنین با حداقل نور خورشید بتوان از داخل نمای بیرون را دید. سایه سوراخ های موجود در این ورقه آلمینیومی بر روی بخش انتهایی ساختمان که از این دیوار ها در آن استفاده نمی شود، می افتد. بنابراین در هر دو قسمت انعکاس نور خورشید باعث پدید آمدن گرمای مضاعف در ساختمان نمی شود.

سبک سازی با پانل های پوما :
سیستم ساختمانی پوما علاوه بر سبک بودن و مقاومت بسیار بالا و اطمینان بخش در برابر زلزله، در برابر صدا، سرما و گرما نیز عایق است. همچنین این پانلها کم حجم بوده و قادرند تا ساعتها در برابر شعله های مستقیم آتش مقاومت کنند. عمده ترین وجه تمایز پانل های پوما با سایر مصالح سبک از جمله ساندویچ پانل، دیوارهای درای وال، آزبست و ... قیمت مناسب این پانلهاست. در حالیکه در ساخت نوعی از پانلها از ماده شیمیائی پلی یورتان استفاده می شود که استفاده از این مـاده علاوه بر تخریب محیـط زیست، برای سلامتی انسان نیز زیانبار است .
معجزه پلیمر برای هزاره جدید ETFE :
امروزه ساخت پهنه¬ای شناور از حبابهای شیشه¬ای یا استادیوم ورزشی بافته شده از تیرهای فولادی و یا حتی پوشش شفاف چادرمانندی ، بر روی هزاران متر مربع زمین - که صرفا می¬توانست در تصور آدمی شکل بگیرد - جنبه عملی به خود گرفته است.
(Ethylene)ETFT یک پلیمر پایه فلوئوروکربن بسیار بادوام و با قابلیت¬های فوق العاده است که از آن به عنوان متریال ساختمانی آینده نام برده می¬شود. این پلیمر شگفت انگیز یک پلاستیک شفاف تفلونی است که جایگزین شیشه و پلاستیک¬های معمولی در بسیاری از ساختمانها شده است. در حقیقت تاریخچه اختراع آن به دهه 70 میلادی برمی¬گردد که نخستین بار در صنایع هوانوردی به کار برده شد
ETFT در مقایسه با شیشه، امتیازات فوق¬العاده¬ای دارد :
1- وزن بسیار کم
2- عبور دادن نور بیشتر از خود
3- طول عمر زیاد
4- عایق بهتر
5- قابلیت بازیافت
6- بین 24 تا 70 درصد صرفه اقتصادی
7- خاصیت ارتجاعی فوق¬العاده
8- گرد و غبار و چرک و لکه را پاک می¬کند

ساختمان های کار شده توسط ETFE :
1 – استادیوم Arena- zAlina در آلمان(2005 )
2 – مرکز بازی های آبی پکن (2007)
3 – استادیوم Basel در سوئیس (2001)
4 – پروژه Eden در انگلستان (2001)
5 – استادیوم ملی پکن – آشیانه پرنده – (2007)

وینیل (pvc) :
برخی از ویژگی های وینیل عبارتند از :
1 - صرفه جویی در انرژی
2 - قابلیت برگشت به چرخه محیط
3 - مقاومت و دوام
4 - مقاومت در برابر آتش سوزی
سیستمهای جدید ساختمانی تولید شده از وینیل:
ترکیبات جدیدی که از وینیل به دست می آیند، امکان عرضه سازههای جدیدی را میدهد که میتوانند جای فلز و چوب را در بسیاری موارد بگیرند . system building lroya یکی از این نوع سیستمهای سازه ای جدید است که از پیوند وینیلهای توخالی تولید میشود. داخل آن را با بتن پرنمودهو به عنوان دیوار آماده عرضه میشود. این سیستم، قابلیت آن را دارد که انجام هرگونه عملیات اجرایی در سطح آن انجامپذیر باشد. این سیستم در تمام دنیا، برای ساخت خانه های یک یا دو خانواری، ساختمانهای اداری، صنعتی و تجاری به کار میرود. مزایایی که این سیستم دارد، باعث میشود که بتواند در کشورهایی که تغییرات دمای آنها در طی سال زیاد است و در معرض آسیب های طبیعی مثل زمین لرزه، تندباد و سیلاب قرار دارند، بسیار مفید واقع شود. دیوارهای به کار رفته در این سیستم، علاوه بر دارا بودن خاصیت های وینیل، در برابر موریانه نیز مقاومند.
بلوک بتا استایرن :
بتااستایرن یا پلی استایرن یکی از انواع بتن های سبک حاوی گرانول های سبک از نوع پلی استایرن می باشد که به دلیل وزن کم - ضریب هدایت حرارتی پایین برخی قابلیت های کار پذیری ومزیت مناسب جذب انرزی و صدا در سطح جهانی مورد استفاده و توجه قرار گرفته و منابع بین المللی متعددی از جمله123 ACI به آن اشاره نموده اند.
مواد تشکیل دهنده بتا استایرن:
1 – دانه های گرانول
2 – سیمان
3 – الیاف
4 – آب
5 – رزین
6 - افزودنی های دیگر

این مواد به صورت :
1 - بلوک سبک دیواری یا سقفی
2 - دیوار های پیش ساخته (ساندویج پنل)
3 - دیوارهای سبک درجا(ساندویج پنل مسلح)
هستند.

مزایای بتااستایرن :
1 - کاهش قابل توجه وزن دیوار
2 - پرت کم مصالح
3 - سهولت برش (با اره)
4 - پایائی در برابر عوامل مخربی چون یون های خورنده و املاح اسیدی خود
5 - سرعت و سهولت در حمل و اجرا در سطوح وسیع
6 - امکان تراش آسان سطوح به مدت زمان کوتاهی پس از اجرا نصب
7 - امکان انتخاب ضخامت مورد نظر برای دیوار
8 - انعطاف پذیری و قابلیت اجرای سطوح و احجام منحنی
9 - مقاومت مناسب در برابر کاهش ضریب انتقال صوت
10- کاهش موثر میزان تبادل حرارت
11 - قابلیت پذیرش میخ و گیرش پیچ و پلا
12 - رفتار مناسب در برابر نیرو های ناشی از تغییرشکل و نشت در ساختمان
13 - یک پارچگی و انسجام در برابر زمین لرزه و انفجار به واسطه نیرو و استهلاک آن در داخل خود
14 - حذف لایه استر نازک کاری و بسنده نمودن به پوشش چند میلی متری 15 - سهولت اجرای تاسیسات برقی ومکانیکی
سبک سازی :
سبک سازی یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت میباشد.این فن اوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه زمان و انرژی زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند.

مصالح سبک سازی :
به سه نوع تقسیم می شوند:
1- مصالح سبک سازه ای
2- مصالح سبک غیر سازه ای
3- سیستم ها

:مصالح سبک سازه ای : در موارد سازه ای در بنا به کار برده می شوند و به سه نوع تقسیم می شوند
2 - طبیعی (مانند چوب) 1 - بتنی
2 - طبیعی (مانند چوب)
3 - صنعتی(مانند ساندویچ پنل پیش ساختهd3)

منبع: /carshiv.ir

M.FATHI
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام وخسته نباشید خدمت تمام هم رشته ای های خودم{عمران} امیدوارم با این وبلاگ کمکی به عزیزان کرده باشم fathi.m.021@gmail.com باتشکر از عزیزانی که اجازه دادن تا از مطالب سایت و وبلاکشون استفاده کنم instagram:moh3en_5878
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net Flag Counter

Powered by WebGozar

Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net